IFEKS
Teknoloji

ATEŞİ BASİTÇE SÖNDÜRMEK


Şok darbeli yangın söndürme teknolojisi, yangınla mücadele dünyasını sadece birkaç yılda temelden değiştirmiştir. Sistemin çalışma prensibi şu şekildedir;

Söndürme maddesi milisaniyeler içinde ve yüksek bir hızla yangın merkezine boşaltılır. Yüksek atış hızını hava tahrik hücresindeki 25 bar hava basıncı sağlamaktadır. Söndürme maddesi olarak kullanılan su, 6 barlık hava basıncı ile su haznesine sıkıştırılır. Şok atışı hava ve su haznesinin arasında bulunan yüksek verimli valf ile kumanda edilir ki, bu arada valf sadece 20 milisaniye açık kalır.

Şok atışı ile su, saatte 400 km. den daha fazla bir süratle ateşin merkezine gönderilir. Bu yüksek kinetik enerji sayesinde su, ateşin içindeki enerjiyi emer ve yangını çok kısa süre içinde söndürür.

Şok atışı sırasında ortamdaki hava direnci, normalde 700 mikron olan su zerreciklerini daha da küçülterek yaklaşık 5 ila 100 mikrona indirger. Bu esnada 1 litre suyun normal soğutma yüzeyi 5,8 m ² ' den 60 m² ' ye çıkar. Bu şekilde kapalı odadaki ölümcül ısı, 2-3 litrelik şok atışıyla 1000 °C ' den birkaç saniye içerisinde 40 °C ' ye düşer. Şok söndürme yönteminin ana prensibi, suyun en yüksek verimle kullanılması esasına dayanır.

Bir başka deyişle IFEX sistemleriyle püskürtülen 1 litre su, klasik sistemler ile püskürtülen 100 litre suyun söndürme gücüne eşdeğerdir. Bu sayede söndürme sırasında aşırı su kullanımının rol oynadığı, ikincil yangın hasarları da ortadan kalkmaktadır.SUYUN ETKİNLİĞİ


Su damlacıkları ne kadar küçük olursa, o oranda hızlı buharlaşıp yüksek bir ısı emme gücü oluştururlar. Mikronize su zerrecikleri yüksek kinetik enerji sayesinde yangın merkezine hızla ulaşırlar. Suyun böylesine etkili kullanımı, şok yönteminin tercih edilmesinin başlıca sebebidir. Sistem sürekli su takviyesi gerektirmediğinden çok az su kullanarak, hızlı müdahalede son derece etkili olmaktadır.

Şok söndürme sistemleri her tip yangına sınıfına (A,B,C ve (E) ) müdahale edebilecek güçte olup, yangın sınıfına göre su, tuzlu su, biyolojik katkılar, su + köpük katkısı kullanılabilir. IFEX elektrik enerjisi kaynaklı hat ve donanım yangınlarına bile, su ile müdahale edebilen dünyadaki yegane sistemdir.

Tüm bu avantajları bünyesinde toplayan IFEX Teknolojisi, su ve hava ile her tip yangını söndürebilen, dünyanın en ucuz yangın söndürme teknolojisidir.