FTX 3001 ŞOK SU TÜFEĞİ

IFEX Şok Darbeli Su Tüfeği, IFEX 3000 Sisteminin ana parçasıdır. Tamamı krom nikel malzemeden imal edilen Şok Su Tüfeği, bir güç bölmesi, yüksek hızlı bir valf, tetik tertibatı, kabza ve su bölmesinden oluşmaktadır. Güç kaynağı 25 bar basınçlı havadır.

Yüksek hızlı valf açıldığında, basınçlı hava ön bölmedeki suyu yüksek bir hızla ve milisaniyeler mertebesinde dışarıya boşaltır. Her şok atışı ile su, yüksek nüfuz etkisi ve söndürme gücüyle yangının merkezine püskürtülür.
FTX 3001 ŞOK SU TÜFEĞİ

A ve B sınıfı yangınları söndürmeye yarayan mükemmel bir silah. Köpük karışımla çalışmakta. CAFS = compressed air foam system yani basınçli hava ile köpük sistemi.

Son derece etkili, güvenilir esnek ve kullanımı çok kolaydır. Basınçlı havaya ve söndürme ajanlarına standart bağlantıları sayesinde kolayca entegre edilip anında müdahaleye hazır hale gelir.

Öndeki tutma kolunun çevrilmesi ile püskürtülen köpük yangının muhteviyatına göre inceden kalına doğru ayarlanabiliyor. Kalın püskürtme ile 10 metrelik azami mesafeye kadar atış yapılabiliyor.
FTX IP3 ŞOK SU TÜFEĞİ

Ifex 3001 İmpuls silahının geliştirilmesi ile İfex ip3 yaratıldı.
3001 e kıyasla IP3 koaxial sisteme sahip.
Yani su haznesi havabasınç haznesinin içerisinde yer alıyor.
Böylece geri tepmeyi azaltmakla birlikte silah hem kısaltıldı hemde hafifletilebildi.
IFEX IP3 köpükle çalışmaya uygundur.
FTX 3012 SIRT ÜNETESİ

Sırt Ünitesi tüm dünya itfaiyecilerinin vazgeçemediği bir ekipmandır.Bu kombinasyon, itfaiyecilerin rahat taşıyabileceği şekilde dizayn edilmiş, en güçlü bir eysel müdahale sistemidir.

IFEX Şok Su Tüfeği ile bağlantılı olarak kullanılan bu sistem,13 litrelik su deposu, 2 litrelik hava tüpü, hava basınç regülatörü ve Şok Su Tüfeğine bağlanan hava/su hortumlarından ibarettir.
TEKERLİ ÜNİTELER 3035/3050

3050 Model Tekerlekli Üniteler, Şok Darbeli Su Tüfeği ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu Üniteler 35 ve 50 litre kapasiteli su deposuna, 6 litre 200 bar basınçlı hava tüpüne ve iki çıkışlı özel dizayn edilmiş bir basınç regülatörüne sahiptir. Su deposu 6 bar, tüfek 25 bar basınç altında bulun maktadır. Ünite tekerlekli bir el arabası üzerine oturtulmuş olup, üzerinde Şok Su Tüfeği, hava tüpü ve 15 metrelik özel hortumunun takılabileceği bağlantı yerleri bulunmaktadır.

Tekerlekli Üniteler Şok Su Tüfeği ile birleştiğinde, hızlı müdahale ve çabuk yangın söndürmeden fazlasını sunan mükemmel bir kombinasyon oluşturur.
FTX 3072 KIZAKLI HORTUM MAKARA ÜNITESİ

Her tip araca monte edilmek üzere tasarlanmış olan bu özel Hortum Makara sistemi 30 ila 100 metre uzunluklarda temin edilebilir. Hortum Makara Ünitesi 1 litrelik Şok Su Tüfeği ile birlikte kullanılmaktadır. Ünitenin her iki yanında su/hava bağlantıları bulunmaktadır. Sistemi çalıştırmak için, sadece hava vanalarını açmak yeterlidir.

IFEX 3072 Kızaklı Hortum Makara Ünitesi, kayar kızaklı bir palet üzerine dizayn edilmiştir. Bu sistem hızlı ve seri bir araca monte edildiğinde, fabrikalarda, şehirlerde, itfaiye araçlarının giremediği tüm alanlarda, hızlı ve etkili müdahale imkanı sağlar.
ŞOK SU TOPU ARAÇ ÜSTÜ MONTAJ KİTİ

FTX 3012 Şok Su Topu Ünitesi, bina, fabrika, orman ve doğa yangınlarıyla mücadele için, araç üzerine monte edilmek amacıyla üretilmiştir. Her biri 12 veya 15 litre kapasiteli olan Şok Su Topları, daha hızlı ve etkili olmaları hedeflenerek paralel konumda yerleştirilmiştir. Bu ünite çok az miktarda su kullanarak büyük yangınların bile söndürülmesinde elverişlidir. Püskürtülen mikronize su zerrecikleri, yüksek hızları ve geniş soğutma yüzeyleriyle güçlü bir yangın söndürme etkisi oluşturmaktadır. Şok Su Toplarının her bir atımı 1000 litre suyun söndürme gücüne eşdeğerdir.
IFEX TRAKTÖR ÜNİTESİ

Orman ve Alan yangınları için son derece uygundur. Standard bir Traktör kısa bir sürede her araziye uygun söndürme aracına çevrilebiliniyor. Öne takılan aygıta 25 Litrelik çifte su topu takılıyor. Iki top arasina yerleştirilen kamera sayesinde nokta atış sağlanabiliyor. Aracın arkasına Pompa, Kompresör ve su tankı yerleştiriliyor. Tanklar 2.000 litrelik yada 2.500 litrelik olarak iki türde olabiliyor. Kumanda ve atışpaneli arac kabini içine yerleştiriliyor.
MOTOSIKLET SİSTEMLERİ

IFEX koruma motosikleti, şehir alanlarında normal söndürme sistemlerinin zor ulaştığı veya hiç giremediği yerlerde, trafik şartlarında hızlı çözümler elde edebilmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu gün için, çok amaçlı ve hızlı söndürme gereksinimlerin olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Bu sistemde 13 litrelik Sırt Çantası veya Sabit su depolu sistemler, Şok Su Tüfeği ile kullanılmak üzere motosikletin arka bölümüne dengeli ve sağlam bir şekilde monte edilmektedir.

İsteğe bağlı olarak taşıma kapasitesi uygun olan Motosikletlere, sabit su depolu ve makara üniteli Sitemler de takılabilmektedir.
ATV SİSTEMLERİ

Her türlü arazi ve yol koşullarında emniyetli sürüş imkanı sağlayan FTX 3090 ATV Ünitesi, Firmamız tarafından hızlı ilk müdahale için geliştirilmiş özel bir kombinasyondur.

IFEX Şok Su Tüfeği ile kullanılan bu sistem, 90 litrelik su hacmi ve 4-5. katlara kadar çıkış imkanı sağlayan hortum uzunluğu ile yüksek performansa sahip bir yangınla mücadele aracıdır.

A,B,C ve (E) sınıfı yangınlara müdahale edebilen ve tek kişi tarafından kullanılabilen bu sistem, sadece bir kaç saniye içinde çalıştırılır. Bu sayede kullanıcı esnek, hızlı ve güçlü bir müdahale sistemine sahip olur. Bu sistem yeterli taşıma kapasitesine sahip, tüm arazi araçlarına uygulanabilir.
ELEKTROMOBİLLER

Havaalan ları, alışveriş merkezleri, hastaneler ve diğer özel gereksinimlerin olduğu halka açık geniş alanlar için etkili söndürme sistemidir. Oldukça mobildir, küçüktür ve çeviktir. Güç kaynağı yangın söndürme direktiflerine uygun olarak dizayn edilmiştir.

İşte bu aracı biçilmiş kaftan yapan etkenler; 2,5 KW elektromotorlu araç, tüm hızlı müdahale ekipmanlarını taşıyacak güçtedir. 50 lt. su tankı, hava tüpleri, 55 m. hortum makarası, Şok Su Tüfeği ile, 30 km.' ye kadar hızı yapan yangına saldırı aracı.
IFEX ÖZEL ARACLAR

Tank, Zırhlı Araçlar, İş makineleri, kamyon ve bunlara benzer her türlü araç üstüne takılabilan Ifex 2 x 12 litrelik dual intruder top sistemi.
Örnekte Hägglunds Sirketine ait araçları görmektesiniz.
ARAÇ ÜSTÜ SİSTEMLER

Her türlü arazi şartlarında yüksek verim sağlayan Yangın Avcısı, yapısal, endüstriyel, orman ve yüzey yangınlarını en etkin şekilde söndürmek üzere tasarlanmıştır. Bu araç, su veya köpük maddesinin söndürücü olduğu tüm yangın çeşitlerinde kullanılabilir. Yangın Avcısı, Şok Su Topunun güçlü atışları ile geniş alan yangınlarını dahi hızla kontrol altına alabilir.

Yeterli taşıma kapasitesine sahip her türlü araca monte edilebilen bu sistem, yangın söndürme teknolojisinin ulaştığı son nokta olarak kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.
FIRECOPTER

IFEX Helikopter Ünitesi, helikopter kızakları arasına monte edilen ve bir şase üzerine yerleştirilmiş, 18 litrelikŞok Su Topları, yüksek basınç hava kompresörü, su veköpük depoları, havada su ikmal sistemi, şok emici tamponlar ve destek ayaklarından oluşmaktadır. Sistem iki kişi ile 2-3 dakika içinde kolayca monte edilebilir ve helikopter kalkışa hazır hale getirilir. Topların eğimleri, nişanlama ve atış gibi tüm fonksiyonlar kokpitten, pilot ve yardımcı pilot tarafından kontrol ve kumanda edilir.
RAYLI SİSTEMLER

Mobil S Ünitesi, Ray Sistemine monte edilir ve önceden tasarlanan sayıda şok atımlar için 2000-3500 litrelik su deposu taşıyabilecek yapıdadır. Ünite, akü ile çalışan elektrik motorları, aküler, fren tertibatı ve manyetik kilit ile donatılmıştır. Ünite yüksekliğe bağlı olarak, 20-40 km/saat hızla hareket edebilir. 1000-1500 metrelik aralıklarla yerleştirilmiş üniteler, yangın mahalline 1-2 dakika içinde ulaşabilir.

Yangın halinde, tespit edilen bölümler içindeki toplar harekete geçer ve atışa başlar. Sistem yangını birkaç dakika içinde kontrol ederek sıcaklığı önemli ölçüde düşürür ve itfaiye personelinin güvenli bir şekilde giriş yapmasına imkan sağlar.
TÜNEL KORUMASI İÇİN AKILLI ÇÖZÜMLER

Tünel yangınlarında geçmişte yaşanan facialar öğretti ki hala tünel ve otoyol yangınlarında ciddi çözümler üretilmesi gerekiyor. IFEX Teknolojileri tünel güvenliğine katkıda bulunacak yeni bir konsept oluşturmuştur.

Tünel tavanlarına ve duvarlarına monte edilen, raylı veya sabit sistemler ile araç üstü tünel koruma sistemleri, etkili olabilmek için sadece az miktarda suya ihtiyaç duyarlar. Ray sistemi sayesinde ihtiyaç duyulan her noktaya hızla ulaşılabilmekte ve yangın bir kaç şok atışıyla kontrol altına alınabilmektedir.

Norveç'in batı kıyısında bulunan bir tünelde yapılan yangın deneyleri SINTEF Enstitüsü test laboratuarı tarafından raporlanmıştır. Yapılan bütün testler, IFEX Şok Yangın Söndürme Sisteminin kısa zaman içerisinde (5 ila10 sn.) çok az miktarda su kullanarak sıcaklığı/ısıyı düşürebilme özelliğine sahip olduğunu göstermiştir.